Poslední závod v Chorvatském Buzetu a vrchařská sezona 2019 končí, je čas bilancovat a poděkovat.

02.10.2019


 S hodnocením posledního závodu a vlastně i celé sezony jsem si dal trošku na čas. Měl bych být asi spokojený, ale díky poslednímu nevydařenému závodu evropského šampionátu se obrázek celé sezony poněkud kazí. Na krásnou trať v chorvatském Buzetu jsem se velice těšil. V loňském roce zradila již ve druhém tréninku převodovka a tím pro mně poslední závod sezony předčasně skončil. Takovému průběhu jsme se letos snažili předejít. Před odjezdem proběhla perfektní příprava techniky, na místě důkladná prohlídka i najíždění trati. 

Oba sobotní tréninky dopadly dle představ a pro nedělní závodní jízdy bylo vše připraveno a nebyl důvod k pochybnostem. Vše bylo jinak. Letos zklamal jezdec. Již v první závodní jízdě a jezdecké chybě bylo jasné, že v Buzetu mně opět přáno nebude. Po nezařazení před zatáčkou, následným hodinám a drobné kolizi se svodidly ztráta 15 sekund. Díky této chybě již nebylo možné počítat s dobrým výsledkem v závodě ani v celkovém pořadí šampionátu. V druhé závodní jízdě již nebylo o co bojovat. Závod jsem prostě jen dokončil. Měl to být boj o čtvrté místo a díky nízkému počtu bodů z tohoto závodu jsem se naopak posunul v celkovém pořadí kategorie I. až na místo šesté. Pohled na celou sezonu je však jiný. 

 Hned v úvodu sezony mně provázely problémy s převodovkou které se nám během první poloviny sezony podařilo vyřešit. Nezastavila mně ani havárie při sobotní závodní jízdě na Zámeckém vrchu v Náměšti nad Oslavou. Tři dny zbývaly do odjezdu na Portugalskou Falperu. Mechanici v Autoservis DD Racing pracovali ve dne i v noci a do Portugalska jsme v úterý odjeli. Po zbytek sezony se mně už drželo štěstí a všech deset bodovaných závodů se podařilo absolvovat, většinou jsem stál i na stupních vítězů a bez bodů domů neodjížděl.Je čas bilancovat, i přes nepodařený poslední závod musím hodnotit letošní sezonu jako úspěšnou. Již loni byl plán absolvovat kompletní seriál FIA EUROPEAN HILL CLIMB CHAMPIONSHIP což se tak úplně díky havárii v portugalské Falpeře nepovedlo. Letos byl cíl nastaven stejně jako loni, absolvovat kompletní šampionát, umístit se v kategorii I. do sedmého místa a ve skupině A na bedně. Cíl byl ve všech bodech splněn, absolvoval jsem kompletní šampionát v kategori I. je to místo šesté. Ve skupině A celkově krásné třetí místo. 

https://www.fia.com/events/european-hill-climb-championship/season-2019/2019-standings

Jsem jeden z mála jezdců který absolvoval celý šampionát bez podpory mechaniků na závodech. To by samozřejmě nebylo možné bez důkladné přípravy mezi jednotlivými závody. Moji mechanici Martin Szalay a Radim Benák v Autoservis DD Racing odvedly vždy perfektní práci a vždy jsem mohl s klidem a jistotou vyrazit na další závody za což jim patří velké díky. Velké díky také patří mojí drahé polovičce Šárce která mi byla velkou podporou na většině závodů, starala se i o podporu mediální a informovanost fanoušků a partnerů velmi zábavnou formou na sociálních sítích :-)Závěrem bych pogratuloval soupeřům, poděkoval za spolupráci všem partnerům , fanouškům za podporu a samozřejmě týmu Janík Motorsport který jsem spolu s Autoklubem české republiky v Evropě hrdě reprezentoval.