EVROPSKÝ POHÁR 2021 VE ZNAMENÍ ÚSPĚCHU

24.08.2021

Nutrend Racing má za sebou závěrečný podnik evropského poháru vrchařů ročníku 2021. V německém Osnabrücku se rozdávaly poslední body a jezdcům českého týmu se dařilo i v tomto posledním závodě šampionátu výrazně bodovat. Srovnání se silnou zahraniční konkurencí proměnili v závěrečném hodnocení FIA IHCC v trojí úspěch, když Václav Janík slaví post vicemistra v kategorii 2, David Dědek je za ním třetí v pořadí a Jiří Svoboda získal umístění v TOP 5 děleným čtvrtým místem.

V sezóně 2021 se do třetice roztočila rychlá kola závodních speciálů v rámci FIA International Hill Climb Cupu. Letošní redukovaný kalendář šampionátu byl torzem těch předchozích, ale rozhodně neubral na atraktivitě soutěže. Závody do vrchu jsou sprintérskou disciplínou, kde není prostor pro jediné zaváhání a ve stejném charakteru byla i letošní podoba šampionátu. Účastníci museli pro úspěch bezchybně absolvovat všechny tři vypsané podniky a tento úkol se bezezbytku podařilo naplnit jezdcům Nutrend Racing, tedy formulářům Václavu Janíkovi a Jiřímu Svobodovi i jejich kolegovi se sportovním prototypem Davidu Dědkovi.

Polský i italský závod nebyl nikterak jednoduchou záležitostí. Zatímco v Polsku tradičně potrápily jezdce "náročné" podmínky specificky uklouzané tratě a v Itálii zase museli zdolat nejnáročnější kopec Evropy v Trentu, kde navíc v letošním roce pořádně zlobilo počasí, pak v německém Osnabrücku zase čekala krátká ovšem velmi zrádná trať. Na skvěle připraveném kopci rozhodovaly minimální časové rozdíly a ty také určily konečné pořadí šampionátu.

Trojice českých jezdců se k západním sousedům vydala k závěrečným bojům s odhodláním udržet své šance na dobré umístění v konečném hodnocení: "S ohledem na podobu letošního šampionátu je před posledním závodem vše otevřené. S Francouzem Petitem po dvou závodech vévodíme pořadí kategorie II - máme stejný počet bodů. Jedeme ovšem nepřímo proti sobě, každý v jiné skupině. Rád bych se s ním utkal napřímo, ale jak známo, můj prototyp je bohužel pro letošní rok s turbo motorem mimo hodnocení poháru, takže pojedu i v Německu s formulí 3000 a ovlivnit situaci ve skupině prototypů tak nebude v mých možnostech. Stejnou situaci mají ve vzájemném souboji o třetí příčku i Jiří Svoboda s Davidem Dědkem. Také mají bodovou shodu a rozhodne až poslední závod," popisoval situaci před německým závěrem evropského poháru Václav Janík.

Hodnocení závodu vytvořil součet dvojice nejrychlejších jízd z celkově čtyř plánovaných. Takové možnosti totiž dává 2030 metrů dlouhá trať, kde je možné takovou porci závodních jízd pořadatelsky zvládnout. Závodní jízdy nakonec byly jen tři, protože tu poslední nedovolil déšť. Nejrychlejší časy jezdců se pohybovaly pod úrovní jedné minuty a v této skupině byla i dvojice Václav Janík a Jiří Svoboda. Oba se snažili prosadit ve skupině monopostů a už od tréninků sváděli napínavý souboj s minimálními rozdíly. Rychlejším byl v závěru Václav Janík, kterému stačil čas 00:57,02 nejen na pokoření svého osobního maxima s F3000 na tamější trati, ale i na konečnou čtvrtou příčku v hodnocení skupiny E2-SS. Jiří Svoboda byl v pořadí o jednu příčku za týmovým kolegou s nejrychlejší jízdou 00:58,32. Oba "na dálku" sledovali jízdy Davida Dědka s prototypem Norma ve skupině E2-SC, kterému se v Osnabrücku dařilo držet na pódiovém umístění za dvojicí výkonnějších třílitrových placek. David se nakonec vyrovnanými jízdami - nejrychlejší 01:01,07 - udržel na bronzové pozici a tento výkon mu přinesl i celkové třetí místo ve FIA IHCC 2021. V bodové matematice konečného hodnocení, díky sloučenému hodnocení prototypů a formulí, se vklínil mezi druhého Václava Janíka a čtvrtého Jiřího Svobodu i Aleše Mlejnka.

Hodnocení posledního závodu a letošní účasti ve FIA IHCC z pohledu Václava Janíka: "Tady v Německu to byla trochu loterie s počasím, které ovšem v průběhu závodního dne vydrželo, a nakonec z toho byly krásné závody. O konečném pořadí šampionátu se rozhodovalo prakticky do poslední chvíle. Souboj o vítězství v poháru držel pod svojí režií Francouz Petit, který od tréninků vévodil pořadí a prakticky o jisté vítězství by ho připravila jen sportovní smůla. Můj výkon s F3000 stačil pouze na čtvrtou příčku mezi monoposty, a tedy zajištění konečné pozice vicemistra. Z pohledu našeho týmu jsme dosáhli maxima možného. FIA poháru jsme se účastnili v kompletním programu a podařilo se nám dokončit všechny tři náročné závody. V konečném hodnocení nám patří 2., 3. a 4. místo v kategorii II, což je výsledek, který těší, jak jezdce, tak celý tým. Nebylo to letos nic snadného, museli jsme zvládnout přestup do jiného vozu, celý tým měl mnoho práce s přípravou třech vozů, navíc v kombinaci s účastí v evropském okruhovém šampionátu TCR. Vše jsme ale zvládli a odměnou nám je již zmíněný výsledek. Velké díky patří celému týmu i našim partnerům, bez jejichž přičinění by takového výsledeku nebylo možné docílit."

Konečné pořadí FIA IHCC 2021 kat. 2: 1. Sébastien Petit - 68b.; 2. Václav Janík - 55b.; 3. David Dědek - 42b.; 4. Jiří Svoboda a Aleš Mlejnek - 37b.